Despre noi….

Parogia noastra ,in adunarea din 28 octombrie de la Puybelliard -Vendee si in adunarea din 4 noiembrie de la Saint Liguaire -Niort ,a hotarat sa ceara IPS Mitropolit Iosif acceptul ca Parohia Ortodoxa Romana din Chantonnay si Niort sa aiba ca patron spiritual alaturi de Sf. Ap. Andrei si pe Sf. Cuviosul Philibert de Noirmoutier care a vietuit pe aceste meleaguri si care a desfasurat o adevarata activitate misionara printre galii din aceasta parte a Frantei. Sf Cuvios Philibert de Noirmoutier este un sfant ortodox a carei serbare in sinaxarul sfintilor ortodoxi se tine in data de 20 august. Sfinte Cuvioase Philibert roaga-te si pentru noi!

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>