Sfantul Cuvios Octavian de Volterra

Sa nascut in nordul Africii se pare ca la sfarsitul sec 5 inceputul sec 6 d. Hr, fiind crestin. Unele izvoare catolice spun ca ar fi fost preot. Datorita persecutiei deschise contra crestinilor ortodoxi de catre vandalii arieni care cucerisera nordul Africii de la romani, Sf. Octavian impreuna cu 2 prieteni(Sfintii Just si Clement) hotarasc sa plece in pribegie. Astfel imbarcati pe un mic vas trc Marea Mediterana spre Italia. O furtuna puternica era sa le scufunde barca dar cu ajutorul rugaciunilor facute catre Hristos reusesc sa acosteze in golful Baratti aproape de cetatea Populonia in inima Eturiei.
Aceste date despre viata Sfantului apar prima data in lucrarea scrisa intre sec 12-13 de un oarecare Blinderano. Ajunsi in Italia cei trei prieteni hotarasc sa duca o viata de eremiti. Astfel parasesc Populonia mergand spre Volterra unde doreau sa-si inchine viata lui Dumnezeu. Se stabilesc intr-o zona salbatica de la poalele muntelui Nibbio ,dar vor parasi acest amplasament datorita serpilor si scorpionilor veninosi care erau in numar foarte mare in zona. Veniti mai aproape de cetatea Volterra se aseaza pe una din colinele din zona. La scurt timp Sf Just si Sf. Clement construiesc o manastire iar mai apoi cei doi devin episcopi de Volterra. Sfantul Octavian ramane sa-si continue viata de eremit. Se aseaza pe o colina desertica calcaroasa ,intr-o mica padure de langa raul Nera. Traieste in post si rugaciune in scorbura unui ulm
Dupa o anumita perioada viata linistita a regiunii este greu incercata de atacul gotilor condusi de Totila. Acestia erau arieni si luptau contra bizantinilor ortodoxi. Volterra este inconjurata si asediata de hoardele de goti. Cei trei sfinti aduc rugaciuni bunului Dumnezeu pt a scapa cetatea si credinciosii din cetate de furia gotilor. In urma unei viziuni Sf. Just care era episcop al cetatii cere ca soldatii sa arunce cu paine in asediatori. Acestia crezand ca cetatea ce era bine fortificata dispune si de hrana din belsug , pleaca spre a cucerii alte cetati din zona.Astfel a scapat cetatea Volterra din mainile gotilor.
O alta relatare ne spune ca Sfantul Octavian nu si-a parasit niciodata locul sau de sihastrie. Aceasta scorbura a fost pentru el biserica,chilie dar si mormant. A fost gasit trupul sau fara de viata dupa o anumita perioada dupa ce sufletul se alaturase lui Dumnezu fiind ingropat la picioarele copacului care la gazduit atatia ani. Mai tarziu credinciosii au construit un mic oratorium din piatra cubica ,acesta fiind transformat intr-o mica biserica in stil roman. In anul 822 d Hr episcopul Andrea de Volterra muta sfintele moaste in catedrala episcopala iar Sfantul Octavian este canonizat.
In anul 1522 Sfantul ii salveaza pe locuitorii zonei de ciuma. Drept recunostinta cetatenii cetatii comanda pt sfintele moaste o racla eleganta unui artizan din zona pe nume Raphael Giovanni Cioli de Settingano..
Popularutatea cultului Sf. Octavian( sfant ortodox) a ramas in zona pana in ziua de astazi conform lucrarii unui scriitor italian pe nume N Del Bava dela Biblioteca Nationala din Florenta. Astazi pe locul Sfintei sihastrii se gaseste mica biserica inchinata Sfantului si mica localitate San Ottaviano. Sfantul Octavian este cinstit in data de 2 septembrie de catre Biserica Ortodoxa. Astazi exista putine informatii despre acest sfant din sec 6 d Hr. Cele mai multe informatii au fost gasite in mediul catolic dar doar in mediul catolic din zona Volterra. Nu exista multe reprezentari iconale ale Sfantului. Prin adunarea acestor infirmatii am dorit sa redescopar ortodoxilor un sfant ortodox din lumea catolica. Un adevarat pustnic, rugator,postitor,zavorat in scorbura unui ulm , un facator de minuni dar si un aparator al adevaratei invataturi ortodoxe. Sfinte Cuvioase Octaviane roaga-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi!

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>