Pelerinaj la Sfanta Cruce

Vineri 11 noiembrie Parohiile noastre de la Chantonnay si Niort impreuna cu Misiunile lor de la Chatellerault si Doue la Fontaine au organizat o zi de pelerinaj la relicvele Sf Cruci ce se gasesc intr-o Manastire catolica de maicii la Bauge en Anjou 49150.
Am avut o mare bucurie de a descoperii si de a putea venera relicvele Sf Cruci a Mantuitorului. Aceasta bucata din Sf Cruce ,primita de un cavaler francez participant la cruciada din partea episcopului ortodox al Salaminei in sec 12 lea,este de altfel a doua bucata din Sf. CRUCE din Franta si a 11 din lume. Este autentificata de hrisoavele eliberate de episcopul ortodox de Salamina care a insotit aceasta relicva sfanta. Crucea a ajuns in casa ducilor de Anjou care au dat forma de cruce acestei parti din lemnul Sf. Cruci. Aceasta Cruce impresionanta ca marime a fost impodobita cu perle si safire(dintr un colier al reginei Frantei) si cu statuia Mantuitorului din aur. Ea are doua fete. Sf. Cruce este asezata intrun stativ aurit. In istorie ea poarta numele de Sf Cruce d Anjou si are doua brate transversale (al doilea brat mai mic reprezinta placa de lemn pe care Pilat a ordonat sa o aseze pe cruce cu mentiunea INRI.
Pelerinajul a inceput prin vizionarea unui film despre istoria acestei parti din Sf. Cruce iar mai apoi cu venerarea Sf. Cruci in capela manastirii. Grupul nostru a fost impresionant, fiind aproximativ 60-70 de credinciosi cu un nr mare de copii. Crucea fiind inchisa in Sanscristie intrun cufar de valori blindat a fost scoasa de catre preot in procesiune spre Sf. Masa cantanduse troparul Sf. Cruci. Dupa ce a fost asezata de care preot pe masa Sf Altar a inceput slujba Acatistului Sf. Cruci in romana si franceza. In acest timp pe parcursul Acatistului fiecare credincios a putut sa se inchine Sf. Cruci si sa ramana in fata acesteia pt o rugaciune privata timp de 8-10 secunde . Toti cei prezenti au putut atinge Sf Cruce cu propriile lor cruci ,cu vata sau busuioc. Rugaciunea sa incheiat cu ingenunchierea intregii adunari si citirea rugaciunii Sf. Cruci dupa care in procesiune ,Sf. Cruce , in sunetul dulce al troparului a fost dusa si asezata de catre preot in cufarul blindat din Sanscristia Capelei . A fost o zi emotionanta atat pt preot cel ce a purtat in mana ca alta data Simon din Cirene Sf Cruce cat si pentru credinciosii ce au avut poate o singura data in viata sa fie in prezenta Sf Cruci si sa poata sa o sarute si sa o atinga cu evlavie. O zi de neuitat pentru credinciosii comunitatii noastre.

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>