Scoala romaneasca duminicala

Incepand cu data de 20 octombrie (duminica), in Parohia Sf. AP.Andrei si Sf. Cuv. Philibert de Noirmoutier prin Associatia Ortodoxa Fr-Rom de Vendee, debuteaza proiectul “Scoala Romaneasca De Duminica”. Cei interesati de acest proiect care se adreseaza copiilor romani din Vendee si Deux Sevre sunt rugati sa participe la acest inceput de an scolar (duminica 20 octombrie).
Cursurile se adreseaza copiilor cu varste intre 6-14 ani dar si celor mai mari interesati de noi informatii. Cursurile au loc la biserica din Puybelliard( Vendee) dupa Sf. Liturghie de doua ori pe luna (2 duminici). Acest curs tine 40 de minute in fiecare duminica fiind structurat pe doua module( 20 minute catehism ortodox si 20 de minute istorie/geografie/limba si literatura romana ). Spre exemplu in duminica din 20 octombrie cursul cuprinde notiuni de catehism-20min si istoria romanilor-20 min. In duminica din 27 octombrie cursul cuprinde notiuni de catehism-20min si geografia Romaniei -20 min.Aceste cursuri sunt gratuite cu precizarea ca sunt acceptate donatii din partea parintilor pt sustinerea cursurilor( hartie,xerox,mape etc). Cursurile sunt tinute de pr. paroh care are pregatire didactica ca urmare a modulului de psihologie-pedagogie absolvit in cadrul Institutului Teologic Sibiu dar si a experientei de peste 15 ani ca si profesor de religie in scoala romaneasca. Va asteptam cu copii pe toti cei ce sunteti interesati ca,copii dumneavoastra sa cunoasca invatatura ortodoxa , literatura romana si istoria si geografia tarii noastre Romania.

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>