Decembrie 2012

In data de 2 dec am serbat primul nostru hram avand ca invitat pe pr. Adrian Iuga de la parohia din Nantes alaturi de credinciosi din aceasta parohie. Dupa Sf. Liturghie sa tinut o agapa la Sala Notre Dame din Mouchamps. Pentru prima oara a fost folosit iconostasul.
In 23 dec la Puybelliard a avut loc prima liturghie arhiereasca ortodoxa a parohiei noastre. A venit PS Parinte Marc Alaric. Printre invitati au fost PC Parinte Protopop de Franta Marc Antoin de Beauregard si PC Parinte Paul Ganem de la parohia Saintes. A fost o adevarata zi de sarbatoare in parohia noastra.
De 24 respectiv 25 dec la Niort si Puybelliard s-au impartit cadouri pentru cei mai mici credinciosi ai parohiei noastre. S-au cantat colinde de intreg grupul de credinciosi prezenti la Sf. Biserica. O sarbatoare de Craciun ca acasa in Romania traita de credinciosii parohiei noastre

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>