Despre noi….

Parohia Sf. Ap. Andrei a luat fiinta in anul 2011 in luna decembrie cu binecuvantarea I.P.S. Iosif Pop- Arhiepiscop si Mitropolit al Europei Occidentale,Meridionale si de Sud din cadrul Patriarhiei Ortodoxe Romane. Jurisdictia parohiei noastre cuprinde departamentele Vendee(85)si Deux Sevre(79) din partea de vest a Frantei. Serviciul religios este efectuat de doua ori pe luna in dep. Vendee si de doua ori pe luna in dep. Deux Sevre. Avem ca loc de cult biserica catolica Sf. Petru si Pavel din comuna Puybelliard-Vendee. Aceasta comuna este in vecinatatea orasului Chantonnay din estul acestui departament . Aceasta biserica a fost inchiriata pe o perioada de 2 ani de la Episcopia catolica de Lucon. Un al spatiu de cult este Biserica catolica Sf.Maria Magdalena din Saint Liguaire-Niort . La anumite sarbatori se savarseste Sf. Liturghie si la Cripta Sf. Ierarh Nicolae din localitatea Brem sur Mer-Vendee. Sf.Liturghie se tine in limbile romana si franceza

Acest articol a fost publicat în Media. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>